Krytyka Artystyczna

Wpis

środa, 11 maja 2011

4m² dla sztuki

1 kwietnia 2011 otwarto nową przestrzeń wystawienniczą we Wrocławiu. I choć mogło się wydawać, że to prima aprilisowy żart sprawa jest całkiem poważna. Galeria Czarny neseser to najmniejsza przestrzeń wystawiennicza w mieście, ale jej potencjał jest odwrotnie proporcjonalny do powierzchni.

 

Jaka sama nazwa wskazuje Czarny neseser jest czarny. Nie jest to więc klasyczny white cube rażący bielą i – zazwyczaj – przestrzenią. Bynajmniej. To niewielkie pomieszczenie ciasne, ciemne, intymne, wprost stworzone do indywidualnej kontemplacji. Czarny neseser znajduje się wewnątrz Galerii Design przy ul. Świdnickiej – to galeria w galerii. Nie można jednak myśleć o niej jak o pasożycie, Czarny neseser to bowiem autonomiczny byt wystawienniczy.


Wystawą powołującą do życia galerię na 4m² jest Romantyczna udręka Michała Smandka, młodego artysty zajmującego się rzeźbą, instalacją, land-artem, wideo. Artysta stworzył specjalnie z myślą o nowej przestrzeni wystawienniczej projekt składający się z dwóch prac – Drift i Woda pitna. Instalacje w szczególny sposób traktują wodę, grają z prawami fizyki i ludzkimi pragnieniami. W pracy Drift unoszące się na wodzie czarne balony walczą z przymocowanymi do nich kamieniami. Będą się tak zmagać dopóki nie opadną na dno akwarium ustawionego pośrodku galerii. Woda pitna z kolei to cztery wiszące na ścianie woreczki z wodą i wetkniętymi w nie czarnymi słomkami/rurkami - może być potraktowana jako zachęcenie do ostudzenia emocji czy żądzy drzemiącej w człowieku, skorzystania z orzeźwiających właściwości wody. Wystarczy łyk a myśli klarują się, tętno uspokaja. 


Galeria szkatułkowa jaką jest Czarny neseser to pomysł na promocję młodych twórców, jak również przestrzeń dla prac, które wymagają odseparowania, dokładnego oglądu lub ukrycia. Niewielka przestrzeń galerii to przestrzeń nie tyle do zwiedzania, ile do prywatnego kontaktu z dziełem sztuki.


Magdalena Kreis

 


 

Michał Smandek "Romantyczna udręka" // 01.04 – 23.04.2011

Czarny Neseser - Galeria Design - BWA Wrocław //ul. Świdnicka 2-4 

wstęp wolny

kurator: Beata Wilczek 

 


Więcej na stronach:

1. Czarny Neseser - http://cncncn.tumblr.com/ 

2. Galeria Design - BWA Wrocław - http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=510&b=3&w=1 

3. Michał Smandek - http://michalsmandek.blogspot.com/2011/03/czarny-neseser.html 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
środa, 11 maja 2011 10:04

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny