Krytyka Artystyczna

Wpis

niedziela, 29 maja 2011

Polowanie w halach Hydralu

Budynki powstałe na potrzeby produkcji wojennej w latach 1940-1942, w większości opuszczone, rozsypujące się i nie używane, to tło w jakim 12 marca 2011 fotografowie z Wrocławia i okolic mogli polować na swoje zdobycze w postaci zdjęć. Dzięki uprzejmości właścicieli zakładów każdy miał możliwość uczestniczenia w akcji „Photo Day” w Hydralu.


Widok na kompleks budynków Hydralu.

Widok na kompleks budynków Hydralu. Źródło: http://fotopolska.eu/.

 

     „Photo Day” to cykliczne plenery fotograficzne organizowane przez redakcję portalu „Moje Miasto Wrocław”, w miejscach na co dzień niedostępnych dla fotografowania. Zazwyczaj organizatorzy udostępniają fotografującym miejsca opuszczonych fabryk, wytwórni filmów fabularnych, portów, dworców, czyli miejsc w większości przeznaczonych do rozbiórki lub remontów.


PZL Hydral przy ul. Bierutowskiej na Psim Polu posiadający w swoim kompleksie kilka budynków hal produkcyjnych, nawiązujący do rozwiązań architektonicznych z początku XX wieku, został wybudowany przez koncern Rheinmetall-Borsig. Wytwarzano tam podczas wojny amunicję, zapalniki do bomb i części samolotów dla Luftwaffe. W 1945 roku po wywiezieniu całego wyposażenia zakłady zaczęły produkować części zamienne dla przemysłu włókienniczego, silniki do łodzi i samolotów.

 

  Wszystkie obiekty na rozległym terenie Hydralu nadają się do fotografowania. Każdy fotograf, amator czy profesjonalista, z pewnością znalazł tam odpowiednie kadry i uwiecznił to zaniedbane, i opuszczone miejsce popadające niestety w ruinę. Na terenie zakładu znajdują się transformatory, puste hale produkcyjne, a także jeszcze czynne warsztaty, do których nie było wstępu dla fotografujących ze względu na obustronne bezpieczeństwo.


 Po każdej akcji „Photo Day” na stronie internetowej mmwroclaw.pl uczestnicy mogą zamieszczać swoje zdjęcia, które następnie są oceniane przez użytkowników, a także biorą udział w konkursach. Tematem przewodnim konkursu z tej edycji był portret. Modeli wśród fotografujących było na miejscu wielu, parę osób, specjalnie na tę okazję, przebrało się barwnie, ciekawie kontrastując z szarymi smutnymi murami.


 Elżbieta Raczyk


Jedna z hal produkcyjnych Hydralu. Fot. Elżbieta Raczyk.


 


Źródła:

1. http://www.mmwroclaw.pl/

2. http://www.wroclaw.pl/photo_day_w_hydralu,.dhtml

3. http://www.hydral.com.pl/

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
niedziela, 29 maja 2011 22:26

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny