Krytyka Artystyczna

Wpis

piątek, 03 lutego 2012

Do not think

Grudniowy wieczór w centrum Wrocławia,na ulicy Wita Stwosza grupa przechodniów ze zdumieniem patrzy w szyby galerii BWA Awangarda. Co jakiś czas ktoś przystaje,głównie młodzież. Starszemu panu w wełnianym kaszkiecie wyraźnie się podoba.

 

    Fot. Kamil Bohdankiewicz.

 

Berlin  jest jednym z miast  najbardziej otwartych na sztukę współczesną. Właśnie tam powstał BISAR -The Berlin International Skateboard Residence. Jest to owoc współpracy Arts Foundation z Oxylane Kunstraum Kreuzberg Bethanien. 

Podczas siedmiomiesięcznego  projektu, artyści pracowali  i żyli we wspólnej przestrzeni miasta. Muzycy,malarze,graficy i fotografowie przy pomocy różnych mediów stworzyli wystawę opartą o temat skateboardingu. Między 10 grudnia 2011 roku a 8 stycznia 2012   roku  w galerii BWA Awangarda  stał wielki bowl będący częścią międzynarodowej wystawy "Do not think". 

Ściany zapełniły ilustracje przedstawiające triki, zabawne projekty deskorolek wykonanych na zasadach "do It yourself" oraz instalacje świetlne i dźwiękowe. Najbardziej jednak spektakularne i cieszące się dużym zainteresowaniem były rampy wkomponowane w przestrzeń galerii. 

Wrocławscy deskorolkarze przyjęli obiekt z dużym entuzjazmem, dopełniając wystawę o żywy, autentyczny element.„DO NOT THINK” cieszyła się wysoką frekwencją i zdecydowanie budziła opinię jednego z lepszych eventów, jakie odbyły się w Polsce w ostatnich latach. 

Pierwotnie wizerunek deskorolkowca był buntowniczy i nonkonformistyczny. Skaterzy są kontrkulturą, obejmującą modę, styl życia i muzykę.  „Do not think” przywróciła właściwe postrzeganie zjawiska,często mylnie kojarzonego w Polsce z kulturą hip-hop. 

Świetne koncerty  muzyki  offowej sprzyjały  kreatywnej energii jaka wytwarzała się na rampie,łamiąc schemat wystawy jako statycznej prezentacji dzieł sztuki.


 

 Artyści:

Andrea Belfi (włoski kompozytor)

Dave the Chimp(angielski rysownik)

Brad Downey(amerykański rzeźbiarz)

Jacques Floret(francuski ilustrator)

Matthias Leinke and Mischa Wermkauf(niemieccy artyści video)

Kuratorka: 

Chiara Santini Parducci: dyrektorka Oxylane Art Foundation 

współpraca: Joanna Stembalska, kuratorka BWA Wrocław

Podczas otwarcia trzy elektroakustyczne sety muzyczne:

Andrea Belfisolo - bębny, perkusja, instrumenty elektroniczne

Dawid Szczesnysolo - laptop, sampler, instrumenty elektroniczne

Mikrokolektyw- (Kuba Suchar i Artur Majewski) bębny, trąbka, instrumenty elektroniczne

 

 

                                                                                                                                                                                        Katarzyna Kopacz

 

 

 

Bibliografia:

http://www.bwa.wroc.pl/index.php?l=pl&id=590&b=1&w=1

http://www.artbiznes.pl/index.php/do-not-think-galeria-awangarda-bwa-wroclaw/

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,10881743,Sztuka_deskorolki_i_ewolucje_skatowcow_w_galerii.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Wroc%C5%82aw_gazeta

http://5kilokultury.wordpress.com/2011/12/09/do-not-think/Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
piątek, 03 lutego 2012 16:02

Polecane wpisy

 • Gotyk polski także w modzie

  Galeria BWA Dizajn już po raz drugi prezentuje polską modę. Podsumowaniem zbiorowym twórczości projektantów po 1989 roku była wystawa „Szafa polska”

 • Urodziny Galerii U

  Mieszcząca się we Wrocławiu Galeria U obchodziła swoje drugie urodziny 9 marca 2012 roku. Założycielki galerii zafundowały wiele atrakcji tego wieczoru. Na pocz

 • 4m² dla sztuki

  1 kwietnia 2011 otwarto nową przestrzeń wystawienniczą we Wrocławiu. I choć mogło się wydawać, że to prima aprilisowy żart sprawa jest całkiem poważna. Galeria

 • Sucha rozkwitła

  Ulica Sucha we Wrocławiu przeszła wielką metamorfozę. Wygląda całkiem inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Z ruchliwej, szerokiej i można powiedzieć nijakiej sta

 • W hali i za halą

  Przechadzając się po stacji Wrocław Główny, zawsze się nawinie jakiś obiekt na obiektyw. Dziś dwa elektryki EN57AL-1542 EP07-1008

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny