Krytyka Artystyczna

Wpis

czwartek, 31 maja 2012

„Krótka historia instalacji wideo” w Centrum Sztuki Wro.

15 marca 2012 roku o godzinie 19:00, otwarta została pierwsza z cyklu wystaw poświęconych 50-leciu sztuki elektronicznej w Centrum Sztuki Wro. Poszczególne wydarzenia zaplanowane w okresie 2012 i 2013 mają ukazać dynamiczny rozwój tej dziedziny.

 

Ekspozycja ta zarysowuje faktycznie początkowe kształty sztuki wideo, choć uzupełniona jest o smaczki nowocześniejszych technologii. Choć sztuka wideo zaliczana jest do tak zwanych : „nowych mediów”, to do czynienia tu mamy przede wszystkim ze sprzętem analogowym. Nie da się pominąć smutnej prawdy: do dziś wiele z oryginalnych dzieł, które miały decydujący wpływ na rozwój sztuki nowych mediów, się nie zachowało. Dlatego niektóre z prac są pełnym powtórzeniem tych sprzed blisko 50 lat, a inne służą zobrazowaniu głównych nurtów tamtego okresu.

 

Wiele z wystawianych prac cechuje wysoka interaktywność. Wpływamy na kształt dzieła na różne sposoby: ruchem swojego ciała, dźwiękami swoimi i otoczenia, czasem bezpośrednio
dotykając sprzętu. Na wernisażu (oczywiście za pozwoleniem pracowników galerii) mogliśmy chwycić w rękę kamerę, stojącą na wprost kineskopu emitującego na przykład szum i poprzez swoją ingerencję obserwować zjawisko tzw. feedbacku, czyli powtórzeń generowanych w nieskończoność, powstałych poprzez nagrywanie odtwarzanego na bieżąco materiału, który to właśnie nagrywamy. Powstałe efekty dziś nie dla każdego są tak zaskakujące jak kiedyś, kiedy były absolutną nowością, jednak dalej bardzo widowiskowe sprawić mogą wiele radości.

 

Na co dzień kamery są przymocowywane wraz ze statywami na sztywno po podłogi, w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem przez odwiedzających. Ciekawym zjawiskiem jest
pozostawienie drogiego sprzętu niby samemu sobie, podczas gdy w galerii często jest jedna lub dwie osoby. Wydawać by się mogło, że nie są bezpieczne. Jednak to mylne wrażenie całkowicie nas opuszcza, gdy ponownie przejdziemy obok instalacji z samego początku. Nagrywa ona każdego kto wchodzi i puszcza obraz na dwóch ekranach skierowanych na schody, jednym w czasie rzeczywistym i drugim w czasie opóźnionym.

 

Wystawa będzie czynna do 6 czerwca 2012 roku.

 

Dorota Tomaszewska

 

http://www.wrocenter.pl/strony-wystaw/krotka-historia-instalacji-wideo/

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
czwartek, 31 maja 2012 11:18

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny