Krytyka Artystyczna

Wpis

piątek, 20 grudnia 2013

Gdy rozum śpi budzą się demony

Urojenia i mary senne na wyjątkowej wystawie czeskiej artystki Evy Kotátkovej zatytułowanej ,,Fazy snu’’, którą można zobaczyć w przestrzeni Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

Gdy człowiek zasypia jego dusza rozpoczyna wędrówkę. Sny ukazują wewnętrzne odczucia     i rozterki, są narzędziem w ludzkim mózgu. Popularnym przykładem jest sen o spadaniu.   Uczy on unikać niebezpieczeństw w życiu realnym i śni się ludziom od zarania dziejów. Senne urojenia uczą, gnębią, dają powody do rozmyślań, psują lub poprawiają samopoczucie, ostrzegają,  i najczęściej zostają zapomniane. Odzwierciedlają nasze lęki i stan psychiczny. 

Eva Kotátkova  miesza świat rzeczywisty z fantastycznym i jawę ze snem. Sięga po urojenie, fantastyczne wizje, sny – co z kolei skutkuje surrealnym i irracjonalnym efektem.  Z trudem można doszukiwać się związków między poszczególnymi elementami wystawy. Zobaczyć można skrzydlate ryby, dzieci-ptaki, kobiety-książki. Kotátková tworzy archiwum ludzkich lęków, marzeń, dziwnych wizji i zawiesza je w przestrzeni, która wydaje się wychodzić prosto z naszej podświadomości.

Fragment wystawy, fot. Ewelina Soból

Fragment wystawy. Fot. Ewelina Soból.

Na ekspozycji znajdują się klatkowe formy o anatomicznych kształtach, do których na czas wernisażu zaangażowano modeli, którzy wchodzili w nie i współtworzyli obiekty artystki. Klatka tworzyła granicę pomiędzy osobą obserwującą a osobą uwięzioną w miejscu i jednocześnie czującą otoczenie. Symbolizuje ona niewolę, dotyczącą naszej fizyczności, jak i psychiki. Ogranicza widzenie i odczuwanie.                                                  

Fragment wystawy, fot. Ewelina Soból

Fragment wystawy. Fot. Ewelina Soból.

Wystawa Evy Kotátkovej ma otwartą strukturę, pozbawiona jest tradycyjnych ram. Składa się z elementów metalowych, wycinków z popularnonaukowej literatury, grafik, zdjęć i rysunków. Niezintegrowane części składają się na kolaże i instalacje. Artystka uformowała bazę danych z obrazów wewnętrznych i zewnętrznych.

Część wystawy  Kotátkovej to ,,Mówiąca biblioteka’’, instalacja składająca się z regałów, które wypełniono książkami zbieranymi w ramach akcji czytelniczej ,,Książka za kraty’’. Pomysłodawczynią akcji jest wykładowczyni ASP Agnieszka Kłos. Rusza ona piąty raz, a Muzeum Współczesne uczestniczy w niej po raz pierwszy. Akcja polega na zbieraniu książek, które następnie trafią do biblioteki więziennej w Rawiczu. Więźniowie potrzebują tego co widzowie, czyli książek do nauki języków obcych, hitów wydawniczych, powieści, podręczników do współczesnej historii, ciekawych gazet, komiksów, wydawnictw albumowych i podróżniczych. Książki można przekazywać do 20 stycznia 2014r. w kasie Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Przynosząc minimum 5 tomów w zamian otrzymuje się katalog galerii „PERMAFO”.  

 Mówiąca biblioteka, fot. Ewelina Soból

Mówiąca biblioteka. Fot. Ewelina Soból.

 

Ewelina Soból

 

Wystawa Evy Kotátkovej ,,Fazy snu’’, Muzeum Współczesne we Wrocławiu.

Wystawa czynna od 8. XI. 2013 do 20. I. 2014 roku.

 

Źródła:

Informacja o wystawie na stronie Muzeum Współczesnego we Wrocławiu: http://muzeumwspolczesne.pl/mww/kalendarium/wydarzenie-specjalne/eva-kotatkova-%E2%80%9Efazy-snu/.

Oficjalna strona akcji Książka za kraty na facebooku: https://www.facebook.com/KsiazkaZaKraty?fref=ts.

Tajemnice snów, Świat wiedzy, lipiec 2013, ISSN 2083-5825 s.24-35. Jolanta Dąbkowska-Zydroń.

Surrealizm po surrealizmie, Instytut Kultury, Warszawa 1994.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
piątek, 20 grudnia 2013 18:00

Polecane wpisy

  • Wasser gleich.…Woda jest….

    Wystawa „Wasser gleich...” łączyła artystów z trzech regionów: Zagłębia Ruhr, Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Z okazji Europejskiej Stolicy Kultury

  • Obrazki zarazki

    Trzy młode pasjonatki sztuki połączyły siły i pozwoliły jej „puścić się w miasto”. Kolektyw stworzony przez Aleksandrę Błędowską, Karolinę Jackowiak

  • Moda na przekór dziecinności

    Wydarzeniem, które przenosi nas w świat dziecka jest wystawa „ Dawna moda dziecięca” zorganizowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To niebanalne pr

Kalendarz

Czerwiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny