Krytyka Artystyczna

Wpis

wtorek, 24 stycznia 2017

Fotografia niezainscenizowana

Prace Estery Gundlach- Fober gościły w gablocie przy rektoracie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na przełomie listopada i grudnia 2016 roku. Studentka III roku Mediacji Sztuki podzieliła się z nami swoimi pasjami, tj. fotografią, rysunkiem oraz notatkami z życia.

W ten sposób, za pomocą dwóch mediów, przekazuje światu swoje wątpliwości, myśli, wspomnienia. Chce przekazać nam sporą część siebie.  Leżące notatniki to efekt wielogodzinnych prac. Z pozoru szare i nieciekawe okładki, kryją w sobie mnóstwo tajemnic. Spośród wielu prób, część z nich,  została zdokumentowana i przedstawiona. 

Studentka swoją przygodę z aparatem fotograficznym zaczęła dwa  lata temu w pracowni prof. Piotra Komorowskiego, który zaszczepił w niej ogromną pasję. Sumiennie, w każdy czwartek wieczorem, w magicznej sali pełnej muzyki nabierała nowych doświadczeń.

Fotografia jest u niej odzwierciedleniem istniejących rzeczy, niezainscenizowanych. W wszystkich fotografiach widzimy rysunek, który kształtuje poczucie kompozycji i trafność obserwacji. Autorka prac w swoim medium fotograficznym porusza dwa główne wątki: natury oraz ludzi przy pracy.  Robi „zapisy” podczas swoich częstych spacerów, które kultywuje nie tylko w mieście, ale też w górach czy lesie, dużo notując i szkicując.

 

Fot. Ewa Kilar.

Największą inspiracją dla tych prac jest obserwacja natury. Dokumentacja zjawisk tak oczywistych, jak pory roku czy np. zdjęcia  chmur. Jest też w gablocie miejsce dla owadów. Nie są to fotografie, ale prawdziwe rekwizyty. Jak wyjaśnia Estera Gundlach- Fober te dwa owady są nęcidłami, które kuszą oko. Moim zdaniem w magiczny sposób zapraszają do wystawy.

Fot. Ewa Kilar.

Drugą dużą inspiracją w pracach artystki są ludzie, którzy tworzą, czy po prostu pracują. Na wystawie widać zdjęcia ludzi z pracowni 207, którzy stoją przy sztalugach i malują. Na fotografiach widać tendencje do jednorodnej gamy kolorystycznej. Ciepła brązowa barwa jest zmieszna  z bardzo ciemnym kolorem ciemnoniebieskim, prawie czarnym. Czemu tak jest? Jest to tworzenie pewnej aury, przekazanie pewnego charakteru.

Nie można nie zauważyć krótkich opisów, które towarzyszą zdjęciom, czy rysunkom . Teksty te nie są przypadkowe. Czasami są to przemyślenia powstające w trakcie rysowania. Komentarz do zdjęcia ma wprowadzić odbiorcę w moment, w którym zdjęcie było zrobienie. Ma być to rodzaj interakcji, bo można też zobaczyć nie tylko same zdjęcia, ale też proces jaki mu towarzyszył. Dlatego są te teksty.

Ta wystawa dużo opowiada o samej artystce i pokazuje jej tor działania. Autorka twierdzi, że wszystko tak naprawdę jest rysunkiem, bo przecież fotografia to rysunek światłem. Jeżeli ktoś coś fotografuje, to może sobie pomysły fotograficzne najpierw narysować.

Przedstawione prace pokazują jak studiowanie na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, wytrwała praca, jak i również samodyscyplina, prowadzą do chęci działania oraz rozwoju coraz to nowych prób. Zapraszając do nowych wyzwań wachlarzu prac. Czasami tworząc nowe przedmioty, czasem zmuszając do powrotu w pierwsze rysunkowe media. Dzięki temu możemy w pełni wykorzystywać otaczający nas świat i wspólnie z naturą po prostu mediować.

Fot. Ewa Kilar.

 

 

 

 

 

 

Ewa Kilar

 

 

 

 

 

Estera Gundlach-Fober,

od 1.11.2016- 31.12.2016r.,

gablota przy rektoracie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.  

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
wtorek, 24 stycznia 2017 15:52

Polecane wpisy

  • Wykresy dr Andrzeja Kostołowskiego- Spotkanie autorskie

    Dnia 15 grudnia 2016 roku o godzinie 13:30, sala nr 12 w łączniku ASP przy ulicy Garncarskiej we Wrocławiu wypełniła się po brzegi. Odbyło się tam spotkanie z a

  • Gorset Sadysty

    Jedenaście lat po śmierci Zdzisława Beksińskiego ciągle jest o nim głośno. Jego popularność nie maleje, a może nawet wzrasta. Świat usłyszał o artyście już za j

  • Muzyka form

    Stanisław Wysocki prezentuje swoje prace w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Nazwa wystawy także wiąże się z muzyką, ale czy na pewno chodzi tu o muzykę, czy

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny