Krytyka Artystyczna

Wpis

wtorek, 24 stycznia 2017

Malarstwo Dagmary Stefaniak

Obrona dyplomu Dagmary Stefaniak, studentki wrocławskiego ASP odbyła sie 14 grudnia 2016 roku. Promotorami dyplomu byli Prof. Krzysztof Skarbek i Prof. Wojciech Kaniowski. Z tej okazji w grudniu można było zobaczyć wystawę prac malarki przed Aulą Akademii na placu Polskim 3 / 4 .

Obrazy Dagmary Stefaniak przedstawiają głównie portrety zwierząt. Utrzymane w stylu popartowym, lekko kiczowatym, w najlepszym znaczeniu tego słowa. Widać w pracach podobieństwo pomiędzy jej portretami, a pracami promotora Prof. Krzysztofa Skarbka. Ostre kolory połączone z pastelowymi tworzą ogromną gammę kolorystyczną, która tylko i wyłącznie wzmacnia chęć podejścia, i przyjrzenia się pracom. Nie na tej kwestii kończą się wizualne atrakcje, malarstwo wzbogacone jest o brokat, który uatrakcyjnia zwierzęce portrety i na dodatek dwie z prac podświtlone są czystym białym neonowym światłem.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Popartowe prace artystki oprócz pierwszoplanowego portretu składają się z dwóch dodatkowych widocznych planów. W tle mamy doskonale dobrany namalowany nadruk przypominjący tapetę, może to stąd skojarzenie z kiczem lub inne rozwiazania graficzne, jak abstrakcyjne tło. Drugi i zarazem najbliższy element to kompozycja obiektów widoczna na pierwszym planie obrazów. Ta kompozycja „przytula” i zgrywa ze sobą portret i tło. Tworzy się wtedy rodzaj kompozycji zamkniętej. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to metoda często stosowana w tatuażu.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Kompozycje, o których wspomniałam są głównym powodem, dla którego prace zwróciły moją uwagę, oprócz popartowego stylu, który osobiście uwielbiam. Każda z tych kompozycji lub składanek jest tematyczna. Na niektórych obrazach można zauważyć, że namalowane obiekty są związane z jedzeniem: słodycze, herbata, ciasta... Inne są obiektami, które reprezentują piękno i świat otaczający kobietę: kosmetyka i makijaż albo streetartowy temat: adidasy, kasety, grafitti, boomboks. Jedna z prac przedstawia tematykę tatuażu, jest na niej maszynka i kilka znanych projektów wywodzących się z klasycznych old schoolowych amerykańskich tatuaży (serce, jaskółka, pistolet, kwiat i list). Aktualnie, ten rodzaj kompozycji używa się najczęściej w stylu neotraditional, czyli nowa stara szkoła tatuażu.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Prace malarskie Dagmary Stefaniak są utrzymane w nowej popularnej estetyce. Streetart, popart, tatuaż to kilka stylów, które przez autorkę zostały wymieszane, żeby stworzyć zwierzęce portrety z osobowością. Dwie warstwy widoczne na dwóch pracach zrobione tak, że kompozycja odstaje od obrazu i dodatkowo jest podśwetloną sprawia, że malarstwo nabiera jeszcze więcej blasku i trójwymiarowości. Jest to show brokatu, kolorów i młodzieżowego stylu. Duże formaty prac dodają zwierzętom wyglądu bóstwa. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, żeby ubóstwiać tatuażową żyrafę lub kokieteryjnego leoparda.

 

 

Zofia Kuźnik

 

 

 

Czas trwania wystawy: od 14 grudnia 2016 do 24 grudnia 2016.

Plac Polski 3 / 4. W holu na drugim piętrze, przed Aulą Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Promotorzy dyplomu: Prof. Krzysztof Skarbek i Prof. Wojciech Kaniowski.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
wtorek, 24 stycznia 2017 18:09

Polecane wpisy

Kalendarz

Październik 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny