Krytyka Artystyczna

Wpis

wtorek, 24 stycznia 2017

Obcy chcą być dobrzy

Wystawa „Obcy chcą być dobrzy” Krzysztofa Skarbka odbyła się w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Można było na niej zobaczyć nowe prace artysty. Przewodnim tematem były stworzenia „nie z tej ziemi”, a konkretnie co by się stało, gdyby obcy zdecydowali się nas odwiedzić.

Prace wystawione w galerii były głównie obrazami malowanymi akrylem z dodatkiem takich środków plastycznych jak pastele olejne, mazaki akrylowe i żele brokatowe, również kilka dzieł zostało wydrukowanych na płótnie, a na dolnym piętrze galerii można było przyjrzeć się różnym instalacjom/rzeźbom, tak zwanym „przedmiotom obcych”. Całość składała się na niezwykłą wystawę, która wizualnie była opowieścią pełną żywych kolorów i blasku. Obrazy mają wydźwięk humorystyczny, popartowy, fantastyczny, utrzymany w kiczowatej estetyce i właśnie te cechy składają się na udaną wystawę, która wprawia widza w bardzo dobry nastrój i zdecydowanie podnosi oczekiwania na dalsze poszukiwania autora, Krzysztofa Skarbka.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Obrazy Krzysztofa Skarbka zwróciły moją uwagę dlatego, że były one tworzone pod wpływem kultury popularnej. W malarstwie Skarbka można zauważyć dużo odniesień do amerykańskiego kina lat sześćdziesiątych, kiedy sławne były takie gwiazdy jak Marilyn Monroe i Elvis Presley. Z drugiej strony postacie obcych ukazane zostały tak, jak ich pierwowzory filmowe z Predatora (1987) lub filmu Marsjanie atakują! (1996).

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Nie można zapomnieć o tym, jak ważną rolę pełnią tytuły obrazów na tej wystawie. Są one idealnie dopasowane do każdego dzieła. Są tak dosłowne, że trudno oglądającemu nie uwierzyć w tytuł wystawy, że może rzeczywiście te postacie z innej planety wcale nie chcą nas skrzywdzić, ale przeciwnie, pomóc. Ten fakt sprawia, że wystawa Krzysztofa Skarbka staje się bardzo przyjemną zabawą dla zwiedzającego. Śmiechy par odwiedzających galerię towarzyszyły mi podczas przyglądania się jednemu z moich ulubionych dzieł zatytułowanych „Należy zmienić kierunek strzału, gdy T'rex przyjeżdza z darem serca”.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Postacie, które biorą udział w niecodziennych scenkach ilustrowanych przez artystę, kojarzą nam się z filmów, dlatego potrafimy do pewnego stopnia zrozumieć zachowanie obcych. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że znane nam monstra atakują mieszkańców ziemi, ale, jeżeli zwrócimy uwagę na tytuł, odkryjemy, że tak naprawdę chcą pomóc ludziom, którzy boją się bardziej zjawisk ziemskich albo zwierząt. Wszystko zależy od kontekstu. Autor z humorem podpowiada nam, jak możemy odczytać intencje odwiedzających nas obcych. Bo może faktycznie, oni chcą być dla nas dobrzy?

 

Skoncentrowany Obcy przeoczył jak zwinny niedźwiedź uratował turystkę” Fot. Zofia Kuźnik.

 

 

 

Zofia Kuźnik

 

 

 

Wystawa miała miejsce od 7 października 2016 do 19 listopada 2016, w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław.

Kurator wystawy: Mirosław Jasiński.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
wtorek, 24 stycznia 2017 18:25

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny