Krytyka Artystyczna

Wpis

wtorek, 24 stycznia 2017

Wystawa poplenerowa „VIII Park Sztuki”

Plener malarski na terenie Folwarku Książęcego należącego do kompleksu Zamku Kliczków odbył się już po raz ósmy. Od początku plenery organizowane są przez Związek Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu. Do pierwszych edycji zaproszeni zostali artyści ze środowiska dolnośląskiego, później nawet zza granicy, ale ta ósma edycja skupiła się na nowym pokoleniu artystów, na absolwentach wrocławskiego ASP. Wybranymi artystami byli: Anna Borcz, Agata Brożek, Michalina Cieślikowska-Kulmatycka, Patrycja Dubiel, Helena Hadaś, Małgorzata Kapłan, Grzegorz Albert Kowalczyk, Bogna Kozera-Radomska, Renata Micherda-Jarodzka, Marek Ruszkiewicz, Justyna Sirecka i kurator Krystyna Szczepaniak. Plener trwał przez dwa tygodnie i odbył się w sierpniu 2016 roku. W galerii „Socato” można było zobaczyć końcowe efekty pracy. Dodatkowo powstał katalog, w którym znajdował się zbiór powstałych prac.

Wnętrze galerii wypełnione zostało pracami malarskimi, każda w innym stylu, rożne formaty i kolorystyka. Ale gdyby spojrzeć na nie uważnie można by zauważyć pewną cechę wspólną, pewną tajemniczość epoki, która je inspiruje. Artyści znaleźli się w otoczeniu naturą i starej architektury, która ma w sobie specyficzną aurę. Została ona z pewnością oddana na pracach tych dwunastu artystów. Ciężko byłoby opisać wszystkie prace, gdyż są one bardzo specyficzne, bardzo „swoje”. Dlatego też postaram się opisać te, które wydawały mi się graficznie najciekawsze lub po prostu odpowiadają mojemu stylowi.

Prace Krystyny Szczepaniak zwróciły moją uwagę przez ich nawiązanie do geometrii i ciekawy dobór kolorystyczny. Małoformatowe prace pokazują geometryczne formy, wzory, kłębki i paski. Giętkie linie zmieszane z prostymi formami. Jest w tym dużo graficzności, poszukiwania lepszej formy, błądzenie i odnajdywanie się samemu w sobie. Do tego proponowane są co najmniej dwie wersje, jasna i ciemna strona medalu, ying-yang. Połyskująca wersja polaczenia zawiłych i ostrych geometrycznych form na czarnym tle jest mocna, wyrazista wypowiedzią. Z drugiej strony mamy wersję w kolorze na białym tle, spokojniejszą, powracającą do podstaw, gdyż przewijają się tutaj podstawowe kolory. Wydawałoby się, że ciemna wersja to noc, kosmos, gwiazdy widoczne tylko w nocy, a jasna to dzień, codzienne nasza zawiłe myśli przedstawione w takiej to właśnie formie.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Druga praca rzucająca się w oczy to malarstwo Bogny Kozery-Radosmkiej. Kompozycja składała się z czterech płócien również była w niej silna wypowiedz graficzna. Jej minimalizm był bardzo smaczny, w sam raz. Zostaje powiedziane tylko to, co konieczne. Dzięki trzema kolorami, biały, czarny i czerwony artystka osiąga przekazać opowieść. Mogliśmy zobaczyć stajnie, pole zboża, najprawdopodobniej z Zamku Kliczków. Rzut z góry na konia i stajnie to atrakcyjne z tego względu, że udawadnia nam, jak niewiele potrzeba, żeby pokazać pejzaż, kilka kresek określa nam pola. Geometria jest narzędziem dla artystki, świetną zabawą.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Trzecie prace malarskie, które między wieloma innymi zwróciły mają uwagę, to obrazy Heleny Hadaś. Są na nich przedstawione figury kobiece, zwierzęta i rośliny. Kompozycje i układ ciał przypominały renesansowe obrazy. Delikatne kolory sprawiały, że skóra ludzka wydawała się bardzo gładka i delikatna, otoczona przyrodą to idealne dla niej tło, bo te wróżki lub nimfy są całkowitą częścią natury. W pracach malarki jest delikatność i sensualność, która miesza się z teksturami sierści i łusek zwierząt, również widoczne są formy architektoniczne. Te wszystkie cechy i detale zbierają się na powstanie prac ewidentnie inspirowanych aurą malarstwa z przeszłości.

 

Fot. Zofia Kuźnik.

 

Plener na terenie kompleksu Zamku Kliczków był dobrym przedsięwzięciem, który połączył młodsze i starsze pokolenia, dało to możliwość wymiany opinii i doświadczeń. Stworzone prace, bardzo rożne na pierwszy rzut oka, mają w sobie jakąś magię i tajemniczość przeszłości. Na wystawie można było zobaczyć rożne rodzaje inspiracji, przyrodą, architekturą zamkową, przy tym też geometrią, inspiracje epoką... To wszystko i wiele więcej pokazali nam malarze biorący udział w VIII edycji Parku Sztuki.

 

 

 

Zofia Kuźnik

 

 

 

Czas trwania wystawy: 16 grudnia 2016 – 7 stycznia 2017.

Galeria Sztuki Socato, Plac Solny 11, Wrocław.

Od wtorku do piątku od 12:00 do 19:00, w soboty od 10:00 do 14:00.

Wstęp wolny.

Kurator pleneru: Krystyna Szczepaniak.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
aspwroclaw
Czas publikacji:
wtorek, 24 stycznia 2017 18:35

Polecane wpisy

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny