Krytyka Artystyczna

Wpisy

 • wtorek, 11 października 2016
  • Kim jest Asymetryczna Dama?

   We wrocławskim Centrum Kultury Zamek zobaczyć można wystawę Stanisława Ignacego Witkiewicza. Choć artysta ten jest wszystkim znany, wciąż odkrywamy jego nowe oblicza. Wydarzenia towarzyszące wystawie jak wykłady, spektakle czy filmy pomogą bliżej poznać tego wybitnego twórcę. Program potrwa do końca października 2016 roku.

    

   w11                                                            fot. L. Siwek.                                                                                         

    

   Muza Witkiewicza Eugenia Wyszomirska była w rzeczywistości bardzo podobna do jego utraconej w przeszłości narzeczonej, która popełniła samobójstwo. Artysta po raz pierwszy zobaczył Eugenię, gdy spacerowała wraz z ciotką po Warszawie. Od tego momentu rozpoczęła się ich znajomość, która zaowocowała powstaniem obrazów. Witkiewicz namalował bodajże kilkadziesiąt portretów modelki, ale wojnę przetrwało 29. Artysta nazwał ją "Asymetryczną Damą" z powodu jej nieregularnych rysów twarzy. W życiu Witkiewicza kobiety odgrywały istotną rolę.

    

   Na wystawie oprócz portretów znajdziemy także fragmenty listów, pocztówki i fotografie wykonane ze spotkań artysty z Wyszomirską oraz fragmenty regulaminu napisanego przez Witkiewicza. Artysta posiadał Firmę Portretową. Doświadczenia z kupującymi skłoniły go do stworzenia takiego regulaminu. To niezwykle trafne komentarze na temat zachowania ludzi i ich ewentualnych uwag, co do portretów. Zawiera inteligentne i pełne humoru wskazówki jak postępować z niewygodnymi klientami. Teksty te odkrywają częściowo charakter artysty i stanowią zabawny komentarz do wystawy.

                                                                                    

   Charakterystyczny styl pisma artysty widać nie tylko we fragmentach korespondencji, ale jest on też rozpoznawalny na portretach. Twarze rysowane są delikatnie ołówkiem, kolory dodane pastelami. Krawędzie ubrań, kontury artysta wzmacnia wyraźniejszą kreską. Obrazy pięknie podświetlone i oprawione pokazują Eugenię w różnych odsłonach.

    

   W Centrum Kultury Zamek można nabyć między innymi książkę „Witkacy listy do żony”. Tych dwoje ludzi łączyła niezwykła więź. Pokazana w całkowicie szczerych wyznaniach , które są bezcennym źródłem wiedzy o pisarzu. Pomimo próśb męża Jadwiga nie spaliła listów. To dzięki niej przetrwały one Powstanie Warszawskie i nie zostały skradzione tak jak inne rękopisy pisarza. Korespondencja ta powstała w latach 1923-1939 i została zawarta aż w czterech tomach.

    

   Ekspozycja składa się nie tylko z obrazów, gdyż kuratorka wystawy Anna Baster chciała pokazać złożoną osobowość Witkiewicza. Cel został osiągnięty. Artysta jest znany nie tylko ze słynnych portretów, ale był również wybitnym pisarzem, zajmował się fotografią, filozofią. Stanisław Ignacy Witkiewicz to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Na wystawę warto pójść, aby przekonać się o tym osobiście.

    

   Asymetryczna Dama” - Stanisław Ignacy Witkiewicz ekspozycja jest czynna od 6.08.2016-30.10.2016 roku w Galerii Centrum Kultury Zamek pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław. Kurator Anna Baster. Bilety na wystawę: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, grupowy 7 zł. Wernisaż – 5 sierpnia godz. 14:00. Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10:00-20:00, sobota - niedziela 10:00-18:00.

    

    

    

   Lidia Siwek   Bibliografia:

   Stanisław Ignacy Witkiewicz, Listy do żony 1923 – 1927, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2015, ISBN 978-83-64822-35-3

   Janusz Degler, Piekło edytora, czyli o listach Witkacego do żony, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2010, ISBN 978-83-232-2210-1

    

   Więcej informacji na stronach:

   Informacja o wystawie: www.zamek.wroclaw.pl (online), (dostęp 10.08.2016) w Internecie: http://www.zamek.wroclaw.pl/CMS/kalendarz_imprez_2016/08_Witkacy.html

   Regulamin Firmy Portretowej: www.witkacy.hg.pl (online), (dostęp 10.08.2016) w Internecie: http://www.witkacy.hg.pl/firma/regul.htm

   Magazyn o Sztuce FORMAT: www.format-net.pl (online), dostęp 20.09.2016) w Internecie:

   http://format-net.pl/pl/item/352-witkacy-i-jego-asymetryczna-dama-we-wroclawskim-centrum-kultury-zamek.html#.V-qfUvmLTIU

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   wtorek, 11 października 2016 12:17
 • czwartek, 06 października 2016
  • Gorset Sadysty

   Jedenaście lat po śmierci Zdzisława Beksińskiego ciągle jest o nim głośno. Jego popularność nie maleje, a może nawet wzrasta. Świat usłyszał o artyście już za jego życia. Ludzie chętnie o nim czytają, chcą oglądać filmy, chodzą na wystawy i kupują jego prace. Fotografie, grafiki, fotomontaże to bezcenne pamiątki, które od 30 września 2016 roku sprzedaje i wystawia Galeria Vivid we Wrocławiu.

    

    Fot. L. Siwek.

    

   Fotografia nie należy do znanego oblicza Beksińskiego. Na tym polu nie jest nam znany. Może dlatego, że przywiązywał on do niej mniejszą wagę? To niewiarygodne biorąc pod uwagę, że wygrywał fotograficzne konkursy międzynarodowe, a w latach 60. został wyróżniony propozycją stypendium w Stanach Zjednoczonych. Ale szybko zaprzestał fotografowania. Powrócił do tego dopiero pod koniec życia wraz z zakupem nowego sprzętu, służącego do przeróbki zdjęć.

    

   Beksiński poruszał tematykę egzystencjalną. Portrety ludzi, przedstawienia ciał były jednym z istotniejszych tematów fotografii artysty. „Gorset sadysty” to tytuł fotografii z 1957 roku. Przedstawia kobietę odwróconą tyłem do kamery. Modelką jest jego żona – Zofia Stankiewicz. Jej ciało owinięte jest sznurkiem, który tworzy sieć. Obraz ten wywołał sporo kontrowersji. Beksiński szukał nowych rozwiązań formalnych między innymi w portrecie. Tworzył portrety proste, intymne, abstrakcyjne, fantastyczne. W ostatnim okresie twórczości fotograficznej, zajmował się montażami fotograficznymi Tego rodzaju prace wystawione są w Galerii Vividt.


    Fot. L. Siwek.

    

   Beksiński kontynuował swoją pracę z fotomontażem pod koniec lat 90. wraz z pojawieniem się nowoczesnego sprzętu i programów graficznych. Tematów potrzebnych do stworzenia grafik komputerowych było sporo, na przykład twarze, dłonie,.budynki, mury, samochody. Tłem do jego prac było niebo, chmury, a więc i to fotografował. Nastrój, motywy jest podobny do tych, jaki występuje w innych pracach artysty. Malowaniem oraz grafiką zajmował się naprzemiennie. Obraz komputerowy ciężko było sprzedać ze względu na nieograniczone możliwości kopiowania. Dlatego utrzymywał się ze sprzedaży namalowanych przez siebie obrazów. 


   Tragiczna śmierć samego artysty, samobójstwo syna, książka Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej, powstanie filmu biograficznego Ostatnia rodzina Jana Matuszyńskiego, którego premiera również odbyła się 30 września 2016 roku, nie pozwalają zapomnieć o Zdzisławie Beksińskim. Największym spadkobiercą artysty, pokaźnego zbioru obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik, i fotografii jest sanockie Muzeum Historyczne. Część swoich prac, przede wszystkim fotografie przekazał także Muzeum Narodowemu we Wrocławiu.


    Fot. L. Siwek.

    

   Wizerunek Zdzisława Beksińskiego jest autentyczny - artysta nikogo nie naśladuje. Nie jest ważne czy fotografuje, maluje, rzeźbi – odnajdujemy w tym wszystkim przekonującego człowieka. Widać pewną spójność w jego twórczości. Lubiany chyba za to, że był po prostu sobą. Był szczery. Obrazy malował ponieważ chciał zostawić coś po sobie. Zostawił. Nawet nie tylko coś, ale istne coś.

    

   Galeria Vivid zaprasza na wystawę i sprzedaż grafik, fotografii i fotomontaży w limitowanej edycji od 30 września do 16 października 2016 roku we Wrocławiu (Galerii Wnętrz Domar, ul. Braniborska 14, I piętro).

    

    

   Lidia Siwek

    

    

   Więcej informacji na stronach:

   Wirtualne Muzeum Z. Beksińskiego: www.beksinski.dmochowskigallery.net (online), (dostęp 30.09.2016) w Internecie: http://beksinski.dmochowskigallery.net/introduction.php

   Informacje o twórczości artysty: www.culture.pl (online), (dostęp 30.09.2016) w Internecie:

   http://culture.pl/pl/dzielo/zdzislaw-beksinski-gorset-sadysty

   Informacje o wystawie w Internecie: http://www.vividgallery.pl/ (dostęp 30.09.2016)

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   czwartek, 06 października 2016 17:54
  • Muzyka form

   Stanisław Wysocki prezentuje swoje prace w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Nazwa wystawy także wiąże się z muzyką, ale czy na pewno chodzi tu o muzykę, czy raczej o pojęcie piękna? Pięknem dla niego jest przede wszystkim kobiece ciało, które rzeźbi w zasadzie od zawsze.  

    

   Fot. L. Siwek.

    

   Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się na wernisażu 17 września 2016 roku w VIP-Roomie Narodowego Forum Muzyki. To przestrzeń na I piętrze. Tam znajduje się trzynaście prac artysty. Ale to nie wszystko, ponieważ wystawa podzielona jest na dwie części. Uwagę przykuwają przede wszystkim rzeźby stojące przy wejściu głównym do budynku. Przechodząc przez plac Wolności na pewno nie pozostaniemy wobec nich obojętni. Bo trudno byłoby tutaj znaleźć lepsza oprawę niż sceneria tego znakomitego placu.

    

   Rzeźby podzielone zostały na dwie grupy. Po jednej stronie rozpoznać można wykonane z brązu charakterystyczne postaci kobiet. Tu na pierwszy rzut oka widać niepowtarzalny styl artysty. Geometryczne formy, gładkie wykończenia, złote detale. Natomiast po drugiej stronie, vis-a-vis stoją posągi wykonane z żywicy o białej barwie. W tym kolorze wydają się być zaskoczeniem. Artysta wyjaśnia na wernisażu, że z nich powstały odlewy do rzeźb w brązie, które funkcjonują w realnej przestrzeni za granicą lub w Polsce.

    

    Fot. L. Siwek

    

   Figury stojące na placu są ponad ludzkich wymiarów. Najwyższa z nich „Iglica” ma 3,40 m wysokości. To głównie kobiety, choć znajdziemy także rzeźbę pt. „Szermierz” - przedstawiającą mężczyznę. Artysta pokazuje przeważnie kobiety ponieważ jak twierdzi w nich widzi największe piękno. Mówi także, że zajmuje się tylko rzeźbą, bo pochłania ona cały jego czas.

    

   Stanisław Wysocki obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. Doskonale znamy jego rzeźby znajdujące się w przestrzeni miejskiej. Jest ich całkiem sporo i ciągle pojawiają się nowe. Chyba najlepiej znana mieszkańcom jest "Powodzianka" na moście Uniwersyteckim i figura wrocławskiego "Murzyna" na pl. Solnym. Ostatnio na pl. Wolności pojawił się "Orfeusz". Artysta odlał w brązie gipsowa głowę wykonaną przez Theodora von Gosena. Był to także znany miastu rzeźbiarz, który zmarł w latach 40. ubiegłego wieku. Jego dzieło zostało przez Wysockiego powiększone trzykrotnie. Głowa ma ponad dwa metry wysokości i waży tonę.

    

   Rzeźbiarz stworzył swoją charakterystyczną formę. Jest ona rozpoznawalna, sensualna, oddziałuje na zmysły. Artysta doskonale czuje się w przestrzeni miejskiej. Potrafi budować relacje z otoczeniem. Znajduje formy, kształty, które wpisują się w trudną tkankę miejską. Wystawa pokazuje jego dorobek kilkudziesięciu lat. Każdy wrocławianin powinien ją zobaczyć. Wystawę rzeźb Stanisława Wysockiego będzie można oglądać do 25 października 2016 roku na placu Wolności.

    

    

   Lidia Siwek

    

    

    

    

    

   Więcej informacji na stronach:

   Narodowe Forum Muzyki: www.nfm.wroclaw.pl (online), (dostęp 16.09.2016) w Internecie:

   http://www.nfm.wroclaw.pl/article?id=768

   Strona artysty dostępna w Internecie: www.stanwys.com

   Rzeźba na pl. Wolności: www.wroclaw.wyborcza.pl (online), (dostęp 20.09.2016) w Internecie: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20611224,glowa-orfeusza-na-placu-wolnosci-czekala-na-to-70-lat.html

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   czwartek, 06 października 2016 17:17
 • poniedziałek, 30 maja 2016
  • Chwila ulotna, chwila błaha

   Alinę Szapocznikow zalicza się do grona najwybitniejszych polskich współczesnych artystów. Przez ponad dwadzieścia lat twórczości wypracowała oryginalny styl wypowiedzi w oparciu o swoje intymne doświadczenia. Jej prace, najpierw naznaczone przeżyciami z obozów koncentracyjnych i gett, później natomiast przemijaniem i śmiertelną chorobą to niezwykle ekspresyjne, zmysłowe dzieła.

    

   full_2_alina_szapocznikow_leg_1962_al61

   Alina Szapocznikow „Noga”, 1965, czarny granit szwedzki, gips

    

   Artystka nieustannie poszukiwała lepszych form wyrazu dzięki czemu eksperymentowała i wprowadzała do użytku nowe materiały rzeźbiarskie.Rzeźba z 1965 roku to pierwszy z odlewów ciała Szapocznikow. Jak wskazuje tytuł „Noga” to prawa, zgięta noga artystki wykonana z gipsu. Fragment ciała jest tutaj całą rzeźbą o konkretnym, określonym kształcie. Dzieło o gładkiej fakturze urzeka swoją prostotą i subtelnością, a zarazem uderza dramatycznością. Mamy przecież do czynienia z fragmentem ciała artystki, pamiątką po Alinie Szapocznikow. „Noga” otwiera cykl prac dotyczących przemijania, odlewy są próbą zapamiętania wyglądu, chwili, a także ekspresji ruchu. W rzeźbach z wczesnych lat 60 artystka pokazuje kobiece piękno, które jest naznaczone piętnem przemijania. W przypadku „Nogi” użycie łatwo zniszczalnego, kruchego gipsu może być interpretowane jako metafora nieuchronnej zmiany. Rzeźba nie jest wieczna, tak jak młodość, uroda i człowiek.

   Sztuka Aliny Szapocznikow to sztuka autobiograficzna. Artystka otwiera się przed odbiorcą i poprzez swoją twórczość niejako poddaje się terapii. Dzieła z lat pięćdziesiątych dotykają traumatycznych przeżyć z czasów wojny i pobytu artystki w obozach koncentracyjnych („Ekshumowany”, „Pomnik dla spalonego miasta”). Lata 60-te to pochwała kobiecego piękna, fascynacja ciałem i zmagania artystki ze śmiertelną chorobą. To także eksperymenty z materiałem i początki nowej sztuki użytkowej. Sztuka ma być nie tylko dekoracyjna, ale także musi „działać”. Pojawiają się nowe technologie, masowe produkcje, a design i plastik triumfują. Szapocznikow tworzy wtedy „Lampy”, odlewa na przykład usta i montuje w nich światło. Powstają mocne, ironiczne prace.

   Lata 70-te to u Szapocznikow abstrakcyjne formy (np. „Nowotwory”) i pamiątki zatapiane w plastikowej masie („Pogrzeb Aliny”). Artystka przegrywa walkę z rakiem piersi i żegna się ze światem.

   Alina Szapocznikow tworzyła na podstawie swojego bólu, cierpienia, traum a zarazem z fascynacji pięknem, zmysłowością i nadzieją. W centrum jej poszukiwań niezmiennie był człowiek, jego ciało i gesty. Utrwalała to co nietrwałe, zostawiła po sobie piękne, szczere pamiątki, także w słowach:

   "Chwila ulotna, chwila błaha - jest to jedyny symbol naszego ziemskiego żywota".

    

   Maja Dubowska

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 maja 2016 13:29
  • Warsztaty z Karolem Maliszewskim

    

   Sztuka pisana kryje wiele tajemnic. Na warsztatach zorganizowanych przez pracownię Krytyki Artystycznej mgr. Agnieszki Kłos, w świat słowa i interpretacji wprowadził nas Karol Maliszewski.

   Warsztaty odbyły się 19 maja 2016 roku . Wydarzenie zostało zorganizowane w „łączniku” Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na placu Polskim. Brały w nim udział studentki drugiego roku Mediacji Sztuki z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

   Karol Maliszewski, poeta, prozaik, krytyk literacki, redaktor "Dyskursu". Od połowy lat 90. XX w. uważany za najaktywniejszego i jednocześnie kontrowersyjnego krytyka młodej poezji.

   IMAG0422Fot. Irmina Witos

    

   Głównym tematem warsztatów było zwrócenie uwagi na możliwości jakie daje analiza i interpretacja dzieła, oraz przybliżenie tej dziedziny sztuki, jaką jest poezja. Podczas warsztatów powstało kilka wersji wiersza Mariusza Grzebalskiego pt. „Drugie dotknięcie” w ćwiczeniu polegającym na uzupełnianiu braków jakie zostały narzucone na wiersz ,oraz wiele odpowiedzi na pytania odnośnie losowych tomików poetyckich. Uczestnicy mieli czas aby przeanalizować tomiki wierszów i zapoznać się z ich treścią. Czasu również nie zabrakło na cudowną recytację kilku wierszy przez Karola Maliszewskiego

   Jednym z ciekawszych działań, było wypełnienie luk w wierszu „drugie dotknięcie”. Polegało ono na tym, że studenci dostali po jednym egzemplarzu wiersza z brakującymi pojedynczymi słowami ich zadaniem było wypełnić luki wybranymi przez uczestników słowami, które miały pasować do całości. Na końcu mogliśmy usłyszeć opinie i uwagi Karola Maliszewskiego na temat każdej pracy. Zadanie miało rozszerzyć wyobraźnie i pokazać, że jeden wiersz może mieć wiele znaczeń , oraz że każde słowo ma ogromne znaczenie.

   Karol Maliszewski dostarczył nam podczas warsztatów dużo różnych tomików poetyckich, które posłużyły nam w kolejnym zadaniu. Jak się okazało podczas analizy wszyscy uczestnicy mogli znaleźć wiersz który ich zaintrygował a czasami nawet zainteresował. Byli uczestnicy którzy dzięki temu spotkaniu stwierdzili że bardziej otworzyli się na poezję co bardzo ucieszyło prowadzącego.

   Nauczyliśmy się że nawet proste pytania dają wiele możliwości podczas analizy, oraz że każde słowo w wierszu powinno być traktowane indywidualnie. Odpowiedzenie na pytanie odnośnie tomików po tak krótkim czasie zapoznania się z nimi nie było łatwe, ale zyskaliśmy nowe spojrzenie na analizę dzięki konfrontacji naszych odpowiedzi. Wynieśliśmy dużo pozytywnej energii oraz chęci do dalszego wgłębiania się w świat sztuki pisanej. Warsztaty pomogły nam lepiej zrozumieć poezję, która jest nieodłączną dziedziną sztuki.

   Warsztaty zorganizowane przez Pracownie Krytyki Artystycznej mgr. Agnieszki Kłos odbyły się 19 maja 2016 roku w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

    

    

                              Irmina Witos

    

    

   Bibliografia:

   http://culture.pl/pl/tworca/karol-maliszewski

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 maja 2016 13:28

Kalendarz

Październik 2016

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny