Krytyka Artystyczna

Wpisy

 • wtorek, 24 stycznia 2017
  • Obcy chcą być dobrzy

   Wystawa „Obcy chcą być dobrzy” Krzysztofa Skarbka odbyła się w Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Można było na niej zobaczyć nowe prace artysty. Przewodnim tematem były stworzenia „nie z tej ziemi”, a konkretnie co by się stało, gdyby obcy zdecydowali się nas odwiedzić.

   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 stycznia 2017 18:25
  • Malarstwo Dagmary Stefaniak

   Obrona dyplomu Dagmary Stefaniak, studentki wrocławskiego ASP odbyła sie 14 grudnia 2016 roku. Promotorami dyplomu byli Prof. Krzysztof Skarbek i Prof. Wojciech Kaniowski. Z tej okazji w grudniu można było zobaczyć wystawę prac malarki przed Aulą Akademii na placu Polskim 3 / 4 .

   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 stycznia 2017 18:09
  • MEMENTO - śmiertelnie poważna wystawa

   Czynna we Wrocławiu od listopada 2016 roku. W grudniu przenosi się do galerii Labirynt. Ujmująca w swoim indywidualizmie. Niezwykle krucha. Warto zobaczyć.
   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 stycznia 2017 16:24
  • Fotografia niezainscenizowana

   Prace Estery Gundlach- Fober gościły w gablocie przy rektoracie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na przełomie listopada i grudnia 2016 roku. Studentka III roku Mediacji Sztuki podzieliła się z nami swoimi pasjami, tj. fotografią, rysunkiem oraz notatkami z życia.
   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 stycznia 2017 15:52
  • Niepokoje

   „Niepokoje” taki tytuł nadała swoim pracom Anna Szpakowska- Kujawska, polska artystka współczesna, prekursorka sztuki geometrycznej, minimal- artu oraz op- artu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie na co dzień mieszka i pracuje. W 1975 roku stworzyła swój unikalny, malarski plafon, znajdujący się w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Dokładnie w tym samym miejscu po upływie niespełna trzydziestu lat prezentuje swoje najświeższe prace: kolorowe kolaże, wycinanki na papierze.

   Wystawa niewielka, bo składająca się z zaledwie z kilkunastu prac na średnim formacie, porusza wiele ważnych i aktualnych problemów współczesnego świata, z którymi zmaga się każdy z nas. Na wystawie dominują kolaże, tworzone z kolorowych papierów i układanych w kompozycyjną całość, tworząc tym samym wyjątkowe, niekiedy abstrakcyjne i organiczne formy. Głównym tematem prac jest sam człowiek, powielany i multiplikowany na wiele sposobów. Na większości prac panuje chaos, tłok i przepych  postaci, które spadają na siebie z różnych stron, w pewien sposób atakując siebie nawzajem. Są w obłędzie, ich nadmiar wprowadza uczucie rozsadzania formatu. Artystka w pewnym stopniu nawiązuje do średniowiecznych przedstawień piekła, do tryptyku Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”, czy do symbolicznych prac Hieronima Bosha.

    Artystka przedstawia bohaterów swoich prac jako bezradne postaci, które poddane są losowi, na który nie mają wpływu. Postacie jakby desperacko wirują po jej pracach, są marionetkami w rękach artystki, która jak sama stwierdza, tworzy pewnego rodzaju pantominę, bawi się swoją pracą twórczą. W dużej mierze nawiązuje do filozofii Pascala, który uważał, że nie mamy na nic wpływu; na  życie, na nasz los. Uważał, że jesteśmy tylko  trzciną powiewającą na wietrze. Takie stwierdzenie odczuwam, gdy oglądam prace Anny Szpakowskiej- Kujawskiej. Bezradność oraz anonimowość postaci widoczna jest na wszystkich jej pracach. Każda z nich jest potraktowana tak samo, posiada tę samą wysokość, kształt oraz wizerunek, co w jakimś stopniu uogólnia rzeczywistość jaką tworzy artystka. Ukazując ludzi w schematyczny, geometryczny sposób umieszczonych się na urozmaiconych tłach przypominających czasami las lub dziką dżunglę. Malarka w ten sposób pokazuje człowieka jako schematyczną postać żyjącą w miejskiej dżungli, na nietypowym polu bitewnym, na którym każdy z nas chce coś osiągnąć, o coś zawalczyć i coś zdobyć. W jej pracach znajdziemy również motywy dyskryminacji, motyw człowieka gorszego, wykluczonego ze społeczeństwa, który na pracach artystki jest wyraźnie zaznaczony jako czarna przestrzeń przenikająca się w tłumie kolorowych postaci.

    

    

   1_FOTO_NA_BLOGA                                                                                 Fot. Karolina Kopka.

    

    

   Kolaże mają charakter uniwersalny, każdy widzi w nich zupełnie coś innego. Dla mnie osobiście to studnia malarskich inspiracji na przestrzeni lat i epok. Z jednej strony niektóre kompozycje i układy kolorystyczne przypominają mi prace amerykańskiego malarza Jacksona Polloca, prekursora nurtu action painting, z drugiej strony postacie są jakby wyrwane z kontekstu prac Henri’ ego Matisse, francuskiego fowisty. Pracom nie zabrakło nawiązań do abstrakcjonizmu oraz do op- artu, w którym porusza się artystka.

   Na wystawie zauważalny jest jeszcze jeden odrębny element, są to trzy kule znajdujące się na samym końcu ekspozycji. Trzy okrągłe kule symbolizują trzy odrębne światy. Każda z nich ukazuje nam zupełnie inny motyw oraz kolorystykę. Dla mnie osobiście są to trzy etapy ludzkiego życia, ludzkiej egzystencji. Pierwsza z nich najbardziej nawiązuje do całej wystawy swoją formą oraz kolorystyką, jest ona symbolem naszego ludzkiego życia na ziemi. Na drugiej panuje absolutny chaos, harmider przenikający się z ostrymi czerwieniami i mroczną czernią, dla mnie symbolem tej kuli jest śmierć. Ostatnia jest zupełnie odrębna i wyraźnie odróżnia się od całej wystawy, czarno-biała kolorystyka symbolizuje życie poza  ciałem.

   Wystawa ma charakter refleksyjny, zachęca nas do zastanowienia się nad pędem współczesnego świata, nad wieczną pośpiechem i gonitwą za naszymi potrzebami  oraz nad bardzo ulotnym i krótkim życiem człowieka.

    

    

    

                                                                                                                                                                                            Karolina Kopka

    

    

    

   Wystawa Anny Szpakowskiej- Kujawskiej "Niepokoje- wycinanki", odbyła się w Galerii pod Plafonem, Rynek 58. Od 19.11.2016- 27.12.2016r.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   aspwroclaw
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 stycznia 2017 14:29

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny